пʼятницю, 30 листопада 2018 р.




Тема уроку: Випаровування і конденсація
Мета уроку: 
· дидактична: створити умови для засвоєння нового матеріалу;
· освітня:   ознайомити учнів з особливостями фізичних процесів переходу речовини з рідкого стану в газоподібний і навпаки;  закріпити знання учнів про зміну агрегатного стану речовини; сформувати уяву про процеси випаровування і конденсації;
· розвиваюча: розвивати уміння спостерігати, аналізувати фізичні явища, робити висновки;
· виховна: сформувати вміння застосовувати отримані знання.
Обладнанняспирт, вода, ефірна олія, пензлик (вата),  піпетка, спиртівка, 7 скляних пластинок, пластинка, по­крита парафіном, картонний папір, веєр.
Тип уроку: засвоєння нових знань
Природа так про все подбала, що
всюди ти знаходиш, чому вчитися.
Леонардо да Вінчі
Хід уроку.
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
    «Мозковий штурм» (Слайд)
1.      В яких агрегатних станах може перебувати речовина?
2.      Чим різняться той чи інший агрегатний стан?
3.      Чи змінюються молекули при переході речовини із одного агрегатного стану в інший?
4.      Який зв’язок між швидкістю рухів молекул і температурою?
2). Гра «Реставратор» впишіть пропущене.(Слайд  )

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
 Створення проблемної ситуації (3 хв) 
Казка-загадка «Три троянди»
У прекрасному місті Болістані на узбережжі Середземного моря у чудовому палаці жив моло­дий співак Кейн. Біля палацу у саду росли три кущі троянд. Часто вечорами Кейн співав власні пісні. І ось одного разу він почув, що хтось із саду йому підспівує. Він визирнув у вікно. Біля кущів троянд Кейн побачив прекрасну дівчину, яка співала його пісні. Наступного вечора юнак сховався у саду і тільки-но з'явилася дівчина, він вийшов до неї і запитав: Хто ти, прекрасна незнайомко?
Я — одна з троянд, що ростуть у твоєму саду. Злий чаклун перетворив мене на прекрасну квітку. Якщо вранці, тільки-но зійде сонце, в одно­му з кущів ти впізнаєш мене, чари розвіються, і я стану дівчиною, а якщо не впізнаєш, то я назавжди залишуся трояндою у твоєму саду. (Слайд  )
Вранці, тамуючи подих, Кейн декілька хвилин уважно вдивлявся в кущі троянд. Він дуже боявся помилитися.
— Це ти! — сказав він і простягнув руки до одного з кущів. І враз з'явилася дівчина.
Учитель. Діти, як Кейн упізнав у троянді дів­чину? Як ви гадаєте? (Діти в парах обговорюють ситуацію, а потім висловлюють свої думки. Учні повинні здогадалися, що на одному з кущів не було роси.) Росу ви бачили вранці і на квітах, і на траві, і на листочках кущів і дерев. Що ж таке роса? Як наука пояснює її утворення? Чому через деякий час після дощу зникають калюжі на асфальті? На ці та інші запитання ви зможете відповісти, вивчивши тему цього уроку.
1.    У вас на столах лежать скельця. Подихайте на них.
Що ви спостерігаєте? Як називається це явище?
То ж якою буде тема уроку? (Випаровування і конденсація.) (слайд 4)
Постановка мети уроку
      Яка ж мета нашого уроку? (Вивчити явище випаровування і конденсації)

ІV. Вивчення нового матеріалу.
А можна перетворити речовину з рідкого стану в газоподібний? Цей процес називається пароутворення. І здійснюється він двома шляхами.
Як можна перетворити рідину на пару? (кипіння) А хіба калюжі не випаровуються без усілякого кипіння. (другий випаровування)
Пароутворення – процес переходу речовини з рідкого стану в газоподібний.
Існує два способи пароутворення: випаровування і кипіння. Сьогодні ми вивчимо перший.
Учитель: Намалюйте в зошитах посудину з рідиною. Зобразіть молекули цієї рідини у вигляді кульок. На якій відстані вони будуть розташовані одна від одної? (щільно притиснуті одна до одної). Це молекулярна модель рідини.(слайд 5)
Яким молекулам легше всього покинути рідину? Вкажіть стрілочками напрямок їх руху.
Висновок: рідину можуть покинути молекули, що знаходяться на поверхні, кінетична енергія яких більше потенційної енергії їх взаємодії із сусідніми молекулами.
Учитель: А що утворюється над рідиною в результаті її випаровування? (пара)
Яке означення можна дати випаровуванню?
Випаровування – це явище переходу рідини в газоподібний стан. (слайд 6)
  Випаровування — це пароутворення, що відбувається з вільної поверхні рідини.
2.       Фактори, від яких залежить швидкість випаровування
Індивідуальна робота.
Завдання № 1. Дослідіть швидкість ви­паровування спирту, олії та води.
На три матових скла наносимо мазки води, спирту, олії. Першим зникає спирт, потім вода і остання зникає олія.
Висновок. Швидкість випаровування залежить від роду рідини.
Запитання. При якій температурі відбувається випаровування? (можуть говорити при високій)
А хіба не висихає білизна на морозі?
Переконаємося чи впливає температура на швидкість випаровування.
Завдання № 2. Дослідіть залежність швидкості випаровування від температури рідини. На холодне скло і на попередньо нагріте (над полум’ям) скло наносять мазки води. Слід води з підігрітим склом зникає першим.
Висновок. При підвищенні температури швидкість випаровування збільшується.
Завдання  № 3. Дослідіть залежність швидкості випаровування від площі поверхні ріди­ни. Для цього піпеткою нанесіть 2 краплини води на суху скляну пластинку.
(Два скла ставлять похило. На одне наносять краплю води, по поверхні іншого таку ж краплю розтирають. Із другого скла слід води зникає швидше)
Висновок. Швидкість випаровування залежить від площі поверхні рідини
Запитання. У якому випадку випаровування відбудеться швидше: якщо воду залишити у відрі чи розлити її й розподілити по поверхні підлоги в класі?
Завдання  № 4. Дослідіть залежність швидкості випаровування від вітру. Для цього на­несіть на дві скляні пластинки піпеткою дві кра­плини води. Одну з краплин обмахуйте картонним віялом. Зробіть висновок.
Висновок. При наявності вітру швидкість випаровування збільшується.
Запитання. У якому випадку випаровування відбудеться швидше: якщо воду залишити у відрі чи розлити її й розподілити по поверхні підлоги в класі?
Запитання.  Одну склянку по вінця заповнили гарячим чаєм, а іншу – таким самим гарячим бульйоном? Яка з рідин остиває швидше? Чому?
Запитання. Чому трава, яку скосили, швидше висихає у вітряну погоду, а ніж у тиху?
Запитання. На чашки важільних ваг поставили й зрівноважили склянку з холодною водою й склянку з гарячим чаєм. Чому рівновага ваг швидко порушується?
Чому? (Вітер зносить молекули пари, позбавляючи їх можливості конденсуватися)
Чи випаровуються тверді тіла?
Лід випаровується. . Випаровується нафталін, мило та ін., тому ми відчуваємо його запах. Цей процес називають сублімацією.
Ми спостерігаємо процес, зворотній до випаровування. Як називається цей процес? (конденсація)
Яке означення можна дати конденсації?
Конденсація – це процес переходу речовини з газоподібного стану в рідкий. (слайд 9)
Випаровування й конденсація завжди відбуваються одночасно, і «підсумковий результат» залежить від того, який із цих процесів триває з більшою швидкістю. Якщо «перемагає» випаровування, то рідина перетворюється в пару: висихають калюжі, мокрі речі й т. ін. Якщо ж «перемагає» конденсація, то пара перетворюється в рідину: випадає роса, сухі речі відволожуються.
Конденсація може відбуватися й тоді, коли пара не стикається з рідиною. Саме конденсацією, наприклад, пояснюється утворення хмар.
Процес конденсації води в природі ми спостерігаємо щодня. Чи то це крапельки роси на листах (водяна пара накопичується в повітрі вдень, а вранці, охолоджуючись, конденсується), чи то це туман (удень відбувається інтенсивне випаровування з поверхні водойм, а ввечері насичене водяними парами повітря внаслідок охолодження конденсується).
3.       Заслуховування   повідомлень   учнів  
Як утворюється роса
У повітрі міститься певна кількість вологи. Тепле повітря містить більше вологи, ніж холодне. Коли повітря стикається з холодною поверхнею, частина його конденсується, і волога, що міститься в ньому, залишається на цій поверхні. Це і є роса.
Роса не утворюється на землі або стежках, так як вони довго зберігають сонячне тепло. А на траві або рослини, які охолонули, роса утворюється.
Висновок.
Як утворюється туман?
Удень відбувається інтенсивне випаровування з поверхні водойм, а ввечері насичене водяними парами повітря внаслідок охолодження конденсується.
Висновок
Утворення хмари
4.      Розв’язування нестандартної задачі (кругообіг в природі)
5.      Цікаві факти
6.      Виявляється, не тільки люди в житті використовують знання про такі процеси , як випаровування і конденсація , але і багато тварин.
1 . В пустелях температура земної поверхні може підвищуватися до 70 - 80 С вдень і падати до 4 С до кінця ночі. У цих умовах більшість ящірок шукає притулок. Крім того ящірка здатна змінювати положення тіла і його забарвлення, а коли температура стає високою, може також зменшити поверхню тіла, втягуючи ребра. (слайд 10)
2. Шерсть у собак дуже тепла , а потових залоз в шкірі практично немає  (Є тільки на пальцях лап ) . Собаки ніколи не пітніють . Влітку їм стає особливо спекотно . Щоб охолодити себе , собака широко розкриває рота і висовує язик. Слина починає інтенсивно випаровуватися , і температура тіла знижується до нормальної. (слайд 11)
3 . У слона в шкірі немає жодної потовій залози. Але водойма у слона завжди під рукою. Набирає слон слини з рота хоботом і розмазує по тілу. Відразу полегшення відчувається - адже слина добре випаровується. (слайд 12)
4 . У зайця великі вуха , але зовсім не для того, щоб слухати , а для того щоб ними ... потіти. Кожен квадратний сантиметр вуха випромінює до 10 калорій тепла на годину. У спеку заячі вуха відводять третину тепла, що утворюється при обміні речовин. (слайд 13)
V . Закріплення вивченого матеріалу.
Куди зникають калюжі з асфальту після дощу?
Коли калюжі після дощу висихають швидше: у теплу чи холодну погоду? Чому?
Чому на одному з кущів троянд, про який йшлося у казці, не було роси?
Робота за картками.
Картка №3
Вийшовши в спекотний день з річки, ви відчуваєте прохолоду. Це відчуття посилюється у вітряну погоду. Поясніть, чому це відбувається?
 Нам часто доводиться прати і сушити білизну. У яку погоду це найкраще робити? Що необхідно, щоб білизна швидше висохла?
VІ. Оцінка якості знань учнів (слайд 14)
Варіант 1
1 . Випаровування відбувається ...
А. при будь-якій температурі
Б. при температурі кипіння
В. при певній для кожної рідини
2. При збільшенні температури рідини швидкість випаровування ...
А. зменшується
Б. збільшується
В. не змінюється
3 . При наявності вітру випаровування відбувається ...
А. швидше
Б. повільніше
В. не впливає на випаровування
Варіант 2
1. Якщо немає надходження енергії до рідини ззовні, то випаровування супроводжується ...температури рідини.
А. зниженням
Б. підвищенням
2. При збільшенні площі вільної поверхні рідини швидкість випаровування ...
А. не змінюється
Б. збільшується
В. зменшується
3 . При конденсації рідини відбувається     ...      енергії.
А. поглинання
Б. виділення
( самоперевірка результатів) (слайд 15)
І. Підведення підсумків уроку
Учитель: Давайте згадаємо нашу роботу на уроці.
- Яка була мета уроку?
- Як ви вважаєте, досягли ми мети?

VІІІ. Домашнє завдання (слайд 16)
1.      Опрацювати матеріал підручника.
2.      Виконати експериментальне завдання на с.
3.       Скласти і написати коротке оповідання, в основі якого лежатимуть явища випаровування і конденсації.