середа, 13 березня 2019 р.


Тема уроку:  Тертя. Сила тертя. Коефіцієнт тертя ковзання
(слайд 1)
Мета уроку:  Формувати в учнів знання про силу тертя   (причини її виникнення, напрям дії, способи визначення) та її види, навчити учнів вимірювати силу тертя; розкрити корисну та шкідливу роль тертя в техніці та побуті.
   Розвивати в учнів уміння виділяти головне, суттєве у виучуваному матеріалі.
   Виховувати працелюбність, взаємоповагу один до одного.
Тип уроку:  урок – дослід, урок – змагання. 
Обладнання: бруски, тягарці, динамометри, візки, посудина з водою, таблиця, наждачний папір, комп'ютер .

Хід уроку
І. Мотивація.
Повторюємо з учнями вивчений матеріал.
Гра “ Вірю, не вірю ”          (слайд 2 і 3)
  Сила – це міра взаємодії і позначається P.
  В результаті дії сили змінюється швидкість тіл і форма тіл.
  Сила вимірюється у тоннах.
  Є такі види сил: м’язова, велика та мала, сила любові.
  Сила тяжіння існує тільки на Землі і напрямлена до її центра.
  Силу тяжіння можна обчислити за формулою:
F = mg.
  В умовах Землі g =1,6 Н/кг. 
  Сила пружності виникає при деформації тіл і напрямлена вправо.
  Силу пружності можна обчислити за формулою:  
F = kx.
  Вага прикладена до опори чи підвісу.
  Вага вимірюється у кілограмах.
  Формула для обчислення ваги нерухомого тіла: 
P = mg.
Але в природі існує ще одна сила, яка має велике значення.
Дослід.
Похилою площиною скочується візок і зупиняється. Чому? Причиною зупинки є сила тертя. З давніх-давен проблеми тертя цікавили людство. Завдяки існуванню та використанню сили тертя давні люди добували вогонь, завдяки існуванню цієї сили згоряють метеори в атмосфері Землі. Досліджував його і видатний художник та вчений епохи Відродження Леонардо да Вінчі. Закони тертя сформулював французький фізик Шарль Кулон.
                Навіть в усній народній творчості, в прислів’ях, піснях, загадках можна знайти згадку про силу тертя та способи її зменшення або збільшення. Хто не знає українську народну пісню «Била мене мати березовим прутом…». І там є такі слова «…на двері воду лляла, щоби не рипіли…».
ІІ. Оголошення теми. Очікувані результати. (слайд 1, 4)
Під час цього уроку ви зможете з’ясувати:
1)      причину виникнення сили тертя;
2)      природу сили тертя;
3)      напрям цієї сили;
4)      способи обчислення та вимірювання сили тертя;
5)      види сили тертя;
6)      розкрити корисну та шкідливу роль сили тертя в техніці і побуті.
ІІІ. Надання необхідної інформації.
  1. Прилад для вимірювання сили.
  2. Одиниці вимірювання сили.
ІV. Інтерактивна частина.
Вивчення сили тертя   (слайд 1)
Сьогодні девізом нашої роботи буде вислів П.Л.Капіци:
„Тільки зрозуміло і доступно пояснивши іншій людині, ти можеш бути впевнений у тому, що сам зрозумів цей матеріал”.
   А тому сьогодні працюватимемо в групах.
Технологія „Два – чотири – всі разом”.
Нагадую учням правила роботи в групах:
  1. Слід об’єднатися в групи з 3 – 5 учнів.
  2. Кожній групі слід вибрати керівника, який ознайомить групу із завданням.
  3. Секретар записує результати роботи в групах.
  4. Доповідач повинен чітко формулювати результати роботи в групах.
  5. Намагайтеся обговорити досягнення і поставити оцінки учням, які активно працювали в групі.
Вивчення видів сил тертя   (слайд 5)     
Вивчення проходить у вигляді змагання
Завдання групі 1
Охарактеризувати силу тертя спокою (прочитати §)  за таким планом:
v  Що називається силою тертя спокою?
v  Напрям цієї сили ( дослід).
v  Способи вимірювання (дослід).
v  Причини сили тертя спокою.
Обладнання:  брусок, динамометр, тягарці.
Завдання групі 2
Охарактеризувати силу тертя ковзання (прочитати §)     за таким планом:
v  Яка сила називається силою тертя ковзання?
v  Її напрям (дослід).
v  Спосіб її вимірювання (дослід).
v  Причини виникнення.
Обладнання: брусок, тягарці, динамометр.
Завдання групі 3
Охарактеризувати силу тертя кочення (прочитати §)     за таким планом:
v  Що називається силою тертя кочення?
v  Її напрям (дослід).
v  Спосіб її вимірювання (дослід).
v  Причини виникнення.
Обладнання: брусок, тягарці, динамометр, круглі олівці.
Висновки:
1)      Яка з усіх видів сил тертя є найменшою, для даного тіла?
2)      Які причини виникнення сили тертя? (слайд 6)
3)      Який напрям сили тертя? (слайд 7)
Завдання для всіх груп:           
1)      Від чого залежить сила тертя ковзання? (слайд 8)
а) залежність від ваги тіла (дослід);
б) залежність від виду та стану поверхонь (дослід).
2)      Формула: F = µP, де µ - коефіцієнт тертя ковзання. (слайд 8)
3)      Як обчислити коефіцієнт тертя ковзання, в яких одиницях вимірюється µ?     (слайд 9)
4)      Корисне чи шкідливе тертя?  (слайд 10, 11)
5)      Яке значення сили тертя?  (слайд 12 – 16)
6)      Що таке рідке тертя?
7)      Що таке опір середовища?
8)      Як зменшити опір середовища?
V. Підбиття підсумків.
     Для закріплення нового матеріалу учні відповідають на наступні запитання, учні працюють у групах.
Закріплення нового матеріалу проходить у вигляді змагання
Запитання групі 1
  1. Поверхні суглобів покриті синовіальною рідиною, яку виробляє організм. Яке значення це має для суглобів?
  2. Яку роль відіграє здатність деяких рослин скручувати листкові пластинки під час сильного вітру?
  3. Пояснити прислів’я „ Суха ложка рот дере ”.
4.     Навіщо, на слизькій дорозі, колеса автомобілів перев’язують ланцюгами?
Запитання групі 2
  1. Чому людина зі слизької гірки вимушена збігати, а з посипаної піском сходить повільно?
  2. Пояснити прислів’я „Коси, коса, поки роса, роса спала – робота пропала”.
  3. Для чого взимку тротуари і дороги посипають піском?
4.         Які шнурки на взутті (бавовняні чи шовкові) більш схильні до саморозв’язування?
Запитання групі 3
  1. Чи однакова швидкість течії річки вздовж усієї її ширини?
  2. Пояснити прислів’я „Баба з воза – коням легше”
  3. Для чого зовнішню поверхню скатів автомобіля роблять рельєфною?
  4. Як пояснити такий вислів: „Стоїть на слизькій дорозі”?
Висновки   (слайд 17)
      Після проведення закріплення вивченого матеріалу звертається увагу учнів на очікувані результати уроку і, ставляться питання до учнів:
  1. Що ми робили на уроці?
  2. Чи досягли очікуваних результатів ви особисто, клас у цілому? Чому ви так вважаєте?
  3. Що могло б бути організовано краще, корисніше?
  4. Над чим треба працювати?
Виставлення оцінок за урок. Нагородження переможців.
VI. Завдання додому. (слайд 18)
 Опрацювати §§     
 Розв’язати впр.
 Міні-твір: “Якщо тертя зникне, то що ви будете кричати
“ Ура!” чи “ Рятуйте!”




Немає коментарів:

Дописати коментар